Oolongi z Północnego Fujian. Krótki program edukacyjny

Oolongi z Północnego Fujian to chińskie oolongi uprawiane na terenie rezerwatu przyrody Wuyishan lub w jego pobliżu. Terytorium rezerwatu jest stosunkowo duże, około 70 kilometrów kwadratowych, jest podzielone na kilka stref:

• strefa klifowa - lokalne herbaty to yang cha (zheng yang cha),
• terytoria przylegające do klifów - ban yang cha (półklif),
• oolongi Wuyishan są również wytwarzane poza rezerwatem - wai shan cha (zewnętrzne).

Wśród słynnych klifów są: dolina przy klifie Matou, Tszyu Long Ke, Niu Lan Ke, okolice Hui Yuan Si - ale jest ich znacznie więcej.

Zhou Guya (Ma Tou Zhou Guya)

Istnieje wiele odmian klifowych krzewów herbacianych - jest ich ponad tysiąc. Ale teraz najbardziej uprawianymi odmianami są Shui Xian i Zhou Gui. Najbardziej znane cztery mintsun to Da Hong Pao (Duży czerwony szlafrok), Te Lo Han (Żelazny Arhat), Shui Jin Gui (Złoty Żółw Wodny), Bai Ji Guan (Biały Grzebień Koguta). Bardziej popularnych jest około dziesięciu odmian, pozostałe są dość rzadkie, czasami rosną w ilości 10 krzewów.

(Zhen Yang Cha) z różnych odmian krzewów

Oprócz miejsca, w którym rosła herbata, duże znaczenie ma obróbka krzewu. Na początku maja liście dojrzewają jeden po drugim na krzakach różnych odmian: najpierw Qi Lan, potem Shui Xian i Da Hong Pao, a następnie Zhou Gui i tak dalej.

Zebrane liście więdną na słońcu (ale nie pod bezpośrednimi promieniami), następnie są przenoszone do ciemniejszego i chłodniejszego pomieszczenia, a następnie ponownie wyjmowane - dzieje się tak, aż liść stanie się wystarczająco miękki. Następnie herbatę wstrząsa się na dużych sitach (teraz jest to niezwykle rzadkie, ponieważ jest twarda) lub w specjalnych bębnach.

Każde wstrząsanie kończy się dojrzewaniem liścia, cała procedura może trwać nawet 12 godzin - do momentu, gdy znawca aromatu i stanu liścia zdecyduje, że czas przejść do kolejnego etapu. Następnie liść jest krótko podgrzewany w piecu w temperaturze powyżej 200 stopni, aby zatrzymać fermentację. Taki liść można już zwinąć. Zwinięty liść leży przez chwilę, a na koniec przechodzi do końcowego ogrzewania na węglach.

Rozgrzanie trwa różnie dla różnych liści, używane są różne węgle, a podejście mistrza ma duży wpływ na wynik. Cechą wielu oolongów klifowych jest to, że trzeba je kilkakrotnie podgrzewać nad węglami. Odmiany te są zwykle gotowe na zimę lub wiosnę, chociaż zbierane i przetwarzane są w maju. Istnieją jednak odmiany krzewów z liśćmi (Qi Lan), które nie są zdolne do głębokiego rozgrzania, te herbaty są gotowe do połowy lata. Wyróżnia się również trzy rodzaje ognia - duży (Gao Ho), średni (Zhong Ho), mały (Xiao Ho) oraz dwa rodzaje herbaty oparte na wyniku rozgrzewania: Qing Xiang i Nong Xiang. Qing Xiang - ma zielonkawe liście, jest lekki, ma kwiatowy aromat. Nong Xiang - ciemnobrązowy kolor, korzenny, czekoladowy, gęsty aromat. 

Wszystkie herbaty klifowe są jak nuty jednej bogatej harmonii. Wystarczy kilka razy napić się dobrej herbaty z tych miejsc, aby język zapamiętał jej brzmienie. Aromat oolongu z Wuyishan jest bujny, smak urzekający, a działanie odurzające i relaksujące.